Lara

lara15012

Denna lilla flicka är så speciell.

Det är ju bara några veckor sedan Lara hade en mycket smärtsam upplevelse med en nål i tungan som skulle opereras bort. Första veterinären grävde och bökade med henne på olika sätt.
I går kväll var vi till samma veterinär för att kolla varför Lara har haft en sådan lång löpperiod – snäppet för långt för att matte skulle kunna känna sig  lugn.

Jag var mycket nyfiken på hur Lara skulle ta besöket. Det normala hade varit att visa någon form av obehagskänsla. Men nej! Ingenting.

Samma veterinär igen som gräver och bökar. Lara var helt cool. Passade t o m  på att  pussa på honom.

Kanontjej! Ibland är sådana hundar lite korkade  – men Lara är lika smart som Mimi och Mimi är en intelligent liten flicka. Men  Lara klarade nya aktivitetsbrädor snabbare än Mimi och det gjorde mig förvånad.

Idag har vi klippt klorna på Lara som nu helt kommit över sin klippa-klor-ångest. Hon låg på rygg i mitt knä och bara pussades.

Hatten av för Lara! 💖💖💖 Hon imponerar!

Bravecto

Även jag kommer att prova fästingmedlet Bravecto till våren. Har det utskrivet på e-recept. Enligt tillverkaren kan man t o m använda det på dräktiga och lakterande tikar – men det kommer jag inte att vilja göra. Ja vill säga om tiken inte lever i högriskområden för fästingsjukdomar. Men de hundar som inte går i avel kommer att få Bravecto i sommar.