Lara var så duktig ikväll! Men ligga kan hon inte…. 😄
Men i övrigt gjorde hon så gott hon kunde. Mimi fick också vara med en stund, men hon ville bara nosa efter godis.
En stor blandras som tränade agility på sidoplanen slet sig och överföll en passerande sheltie och bet den över ryggen. Häpp. Hade den kommit springande för att bita mina hundar hade jag sparkat den. Hårt. Och anmält.
Tidigt – sisådär runt 3 – vaknar jag av små tjut och skrik. Det är valparna som är uppe och går. Dom är bajs och kissnödiga och vill uträtta sina behov. Det är svårt att göra det i början! Att stå i hukande ställning och vingla och försöka bajsa samtidigt. Väldigt svårt! Plus att lämna bädden och gå utanför, nu när hagen är större.
Helgerna är över det har verkligen varit skönt att vara ledig.
Ikväll är det rallyträning. I morgon kväll ringträning. På lördag inofficiell utställning i Mjölby. Mimi ska träningsställa där. På söndag har vi besöksdag.
Fullspäckad vecka på Sutamuroku.
Blogg om det som händer på kennel Sutamuroku. Mycket bilder, många berättelser om stora och små händelser i en shibaflock. Välkommen in!